We wtorek 10 października klasa 2aG pod opieką Pani prof. Violetty Klugowskiej oraz Pani prof. Malwiny Zegarra, uczestniczyła w wyjeździe edukacyjnym do Poznania. Uczniowie obejrzeli wystawę pt. Frida Kahlo i Diego Rivera - polski kontekst. Wystawa ta to pierwsza i jedyna w swoim rodzaju prezentacja sztuki tych wybitnych meksykańskich malarzy w naszym kraju. Na miejscu uczniowie nie tylko mogli podziwiać malarstwo Fridy, ale również, za pośrednictwem licznych fotografii oraz twórczości artystycznej bliskich osób artystki, lepiej poznać postać i życie malarki. Oprócz wystawy uczniowie zwiedzili Stare Miasto oraz uczestniczyli w grze miejskiej.

W dniu 8 października, z okazji dorocznego Dnia Papieskiego, 12 uczniów Gimnazjum i Liceum Akademickiego uczestniczyło w ulicznej zbiórce pieniędzy na stypendia Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Koordynatorką i łączniczką z lokalnym sztabem Fundacji była Emilia Kosela.

W dniu 12 października br. odbyło się w Naszej szkole II Szkolne Forum Badaczy GiLA, podczas którego uczniowie Liceum Akademickiego prezentowali autorskie projekty naukowe prowadzone pod opieka nauczycieli przyrodników i pracowników naukowych naszej Uczelni oraz zaprzyjaźnionych jednostek badawczych. Forum zwieńczyła wciągająca dyskusja panelowa, w której szczerze i bardzo ciekawie o swoich ścieżkach badawczych mówili przybyli goście – naukowcy. Relacje, refleksje i sprawozdania z Forum wkrótce w zakładce Szkolne Forum Badaczy, a już dziś krótka fotorelacja.
Relacja zdjęciowa ->

W październiku rozegrany został I rzut ligi lekkoatletycznej. Znakomicie zaprezentowali się uczniowie Gimnazjum i Liceum Akademickiego. Nasi gimnazjaliści zarówno w kategorii chłopców jak i dziewcząt zdobyli I miejsce na 7 startujących szkół, chłopcy z liceum zajęli IV miejsce, a dziewczęta VII miejsce na 12 szkół ponadgimnazjalnych. Opiekunami uczniów są: Pani prof. Iwona Dylewska, Pan. prof. Paweł Tołodziecki oraz Pan prof. Dariusz Pawłowski. Gratulacje!

W dniu 12 października br. drużyna Gimnazjum Akademickiego rozegrała turniej grupowy w piłkę nożna. Wygraliśmy z SP nr 13 (2:0), z SP nr 14 (3:0) oraz w ostatnim meczu zremisowaliśmy z SP nr 8 (2:2). Następne mecze w dniu 23 X oraz 9 XI. Opiekunem drużyny jest Pan prof. Dariusz Pawłowski. Gratulacje!

Miło nam poinformować, iż nasi nauczyciele uzyskali najwyższe z możliwych wyróżnienia z okazji Dnia Edukacji Narodowej:
- Pani prof. Anna Rygielska - tytuł honorowy Profesora oświaty;
- Pani prof. Anna Rygielska - Nagroda Ministra Edukacji Narodowej;
- Pani prof. Małgorzata Strzelecka - Nagroda Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty;
- Pani prof. Ilona Glatzel, Pani prof. Hanna Kiedewicz-Nappi, Pani prof. Ewa Krzyżanowska, Pan prof. Arkadiusz Stańczyk, p. Ewa Ziółkowska - Nagroda JM Rektora UMK.
Gratulujemy wszystkim wyróżnionym!

Dzień Edukacji Narodowej pozwala nam zatrzymać się na chwilę i pomyśleć o wielkiej wartości jaką stanowi edukacja, jak wielką wartość stanowi nauczyciel siejący wiedzę, mistrz z powołaniem. Jak mówi motto: Uczenie innych jest dziełem serca. W tym szczególnym dniu dla wszystkich nauczycieli i społeczności szkolnych, życzę Wam satysfakcji z pracy, radości z odkrywania talentów, zapału do nowych inicjatyw oraz otwartego serca do dzielenia się wiedzą.
Dyrektor ZS UMK GiLA - Arkadiusz Stańczyk.

Reprezentacja Liceum Akademickiego w składzie: Aleksander Dukaczewski, Aleksander Krzyżanowski, Michał Ciepliński, Radosław Tokarz, Stanisław Świtała, Krzysztof Dziardziel, Przemysław Kocioruba, Jakub Królak, uczestniczyła w turnieju debat oksfordzkich "Głos z Warszawy" zajmując wysokie trzecie miejsce. Opiekunem uczniów był Pan prof. Arkadiusz Kierys. Gratulacje!

Korneliusz Dębiak w obecnym sezonie zdobył:
- 1 miejsce w regatach o Puchar Toruńskiego Klubu Żeglarskiego - Klasa Optimist Open;
- 1 miejsce w regatach o Puchar Żnina - Klasa Optimist grupa A;
- Mistrzostwo Województwa Kujawsko-Pomorskiego w klasie Optimist Open.
Gratulacje!

Zapraszamy uczniów zainteresowanych przedmiotami przyrodniczymi, rodziców uczniów GiLA i przyjaciół szkoły na II Szkolne Forum Badaczy, które odbędzie się w czwartek, 12 października 2017 r. w auli GiLA. Sesja plakatowa już od godz. 14.00. Otwarcie Forum o godzinie 14.30, a przewidywane zakończenie o godzinie 17.30. Szczegóły programu i harmonogram w zakładce Szkolne Forum Badaczy.

W dniach 7-8 październik odbyły się 40. Regaty o Błękitną Wstęgę Zalewu Włocławskiego. Michał Gabrysiak zajął drugie miejsce w klasie Open. Podczas regat został rozegrany także "Wyścig 40-lecia Błękitnej Wstęgi" o Puchar Prezesa ANWIL S.A., w którym Michał zwyciężył. Gratulacje!

Najbliższe posiedzenie Rady Pedagogicznej odbędzie się w dniu 13 października 2017 r., godz. 15.00.

W dn. 29.09. – 1.10.2017 ośmioro uczniów Liceum Akademickiego: Urszula Charzyńska, Franciszek Klarowski, Zuzanna Kuffel, Mikołaj Kurek, Natalia Kwaśniewska, Natan Mitros, Michał Wójcik, Grzegorz Zaleski wzięło udział w symulacyjnych obradach ONZ – Toruń Model United Nations ToMUN, które odbyły się w I LO w Toruniu. W trakcie trzydniowej konferencji, przebiegającej w postaci symulacji wielogodzinnych obrad ONZ odbywających się całkowicie w języku angielskim, prawie 200 uczestników z 7 krajów europejskich wcieliło się w delegatów reprezentujących przydzielone im przez organizatorów kraje. Podczas symulacji uczestników obowiązywały procedury ONZ. Tematem tegorocznej konferencji była demokracja – Hope for Democracy. Opiekunem grupy GiLA była Pani prof. Agnieszka Chabros.

W dniach 6-17 września br. uczniowie i absolwenci Liceum Akademickiego: Tomasz Przybyłowski, Michał Radwański i Alicja Ziarko wzięli udział w międzynarodowym obozie matematycznym Maths Beyond Limits w Milówce. Była to już druga edycja tego przedsięwzięcia, współorganizowana również przez absolwentów Liceum Akademickiego: Dominika Cieślińskiego, Grzegorza Dłużewskiego i Szymona Zwarę. Zachęcamy wszystkich matematyków do zainteresowania się przyszłoroczną edycją - więcej informacji na stronach: Maths Beyond Limits oraz mathsbeyondlimits on facebook ->

Aleksandra Jankowska została stypendystką Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2017/2018, za szczególne osiągnięcia w minionym roku szkolnym. Gratulacje!

W dniu 29 września b.r. w dorocznej pielgrzymce maturzystów diecezji toruńskiej na Jasną Górę brało udział 8 trzecioklasistów Liceum Akademickiego pod opieką O. Grzegorza Dobroczyńskiego SJ.

W dniu 26 września 2017 roku odbyło się spotkanie pana Lecha Wałęsy (sygnatariusza porozumień sierpniowych, przywódcy Solidarności, pierwszego Prezydenta RP wybranego w wyborach powszechnych i laureata pokojowej Nagrody Nobla) ze społecznością naszej szkoły. Poruszano sprawy dotyczące zarówno historii Polski, jak i problemów współczesnych – migracji, reparacji wojennych, nacjonalizmu w polityce. Dyskusja miała żywy, swobodny, ale i merytoryczny charakter; zakończyła się serią zdjęć uczniów z dostojnym gościem – doktorem honoris causa naszej uczelni.
Relacja zdjęciowa ->

Michał Gabrysiak zdobył srebrny medal w klasie 49er (klasa olimpijska, łódki dwuosobowe) podczas Mistrzostw Polski, które były rozegrane w dniach 14-17 września w Górkach Zachodnich. Gratulacje!

Do 10 października 2017 roku uczniowie GiLA, którzy mają zamiar uczestniczyć w zajęciach na UMK, powinni:

Decyzję o możliwości uczestniczenia w zajęciach uniwersyteckich podejmie Rada Pedagogiczna w dniu 13 października 2017 roku.

Strony

Rekrutacja

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Liceum Akademickie w Toruniu jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2017 i przysługuje mu tytuł "Złotej Szkoły 2017".